Leśny ludek

Dzień Drzewa

Wiecie, że dzisiaj Dzień Drzewa? W Polsce obchodzone jest od 14 lat, w ramach niego prowadzone są różne akcje mające na celu podwyższenie świadomości ekologicznej. Bardzo często rożne organizacje i nadleśnictwa przeprowadzają akcję sadzenia drzew.

W zeszłym roku zrobiłam sobie mały prezent w tym dniu i  w prosty sposób spełniłam marzenie:

 Nie mając okazji posadzić prawdziwego drzewa postanowiłam spełnić swoje wielkie marzenie w malutki sposób;) zawsze chciałam zrobić sobie tatuaż, od dziecka, jednak gdy dorosłam pomysł już mi się nie podobał, kłuć się specjalnie, a potem nie móc zmienić wzoru przez całe życie?? Całkiem niedawno tata przywiózł mi materiały o Nadleśnictwie Siewierz, a wśród nich odkryłam najbardziej czaderskie materiały promocyjne dla dzieci. Naklejane tatuaże w przepięknych wzorach! I oto dzisiaj z okazji Dnia drzewa spełniłam swoje marzenie, nakleiłam drzewko pod obojczyk i wygląda naprawdę super! I jeszcze coś o drzewach! Najstarsze drzewo rosnące w Polsce to Cis Henrykowski rosnący w Henrykowie Lubańskim na Dolnym Śląsku ma już ponad 1250 lat! Najgrubszym drzewem w Lasach Państwowych jest dąb szypułkowy rosnący w Nadleśnictwie Szprotawa obwód 992cm. Jedna 60 letnia sosna produkuje tyle tlenu, by zaspokoić zapotrzebowanie 3 osób przez rok, dzięki, zasadzonym przez nas drzewom nasze dzieci i wnuki będą miały czym oddychać 😉

W tym roku zabrakło mi tatuaży, za to mam zdjęcie jednego z najstarszych drzew. Dąb Bartek nie jest najbardziej wiekowym drzewem w Polsce, jednak niestety wygląda jak starzec podpięty do respiratora. W zależności od badań ma ok. 679 lat, legenda głosi, że ponad 1200. Gdy widziałam go pierwszy raz (w sumie nie pamiętam ile miałam lat) leżało pod nim kilka żołędzi, korona była gęściejsza i nie było tylu podpór lub były tylko drewniane, zrobił na mnie ogromne wrażenie. W tym roku na wakacje znów go odwiedziłam i muszę przyznać z żalem, że niedługo utracimy Bartka. Może stanie się to dopiero za kilkadziesiąt lat, jednak jego dosyć szybkie starzenie jest nieodwracalne.

Dąb Bartek 2017 rok

Nadzieją na uzyskanie „Bartusi”, czyli młodych sadzonek jest klonowanie materiału genetycznego i wyhodowanie sadzonek za pomocą kultur in vitro – pobrane próbki rozwijają się w sterylnych warunkach na pożywkach z dodatkiem mikro i makro elementów wraz z kontrolerami wzrostu. Bartek bierze udział w projekcie „Zachowanie zasobów genowych zagrożonych i ginących gatunków metodami kriogenicznymi w leśnym banku genów oraz ochrona zasobów genowych najstarszych drzew w Polsce, poprzez sklonowanie in vitro i kriokonserwację”. Do tej pory (wiadomości z 2016 roku) udało się wyhodować 5 centymetrowe pędy dęba Chrobrego, aktualnie są na etapie ukorzeniania. Czy nasze najstarsze drzewa będą „nieśmiertelne” i niedługo my lub nasze dzieci będą się cieszyć szumem soczyście zielonych liści ich młodych odpowiedników?

Źródła:

http://www.radom.lasy.gov.pl/aktualnosci/-/journal_content/56/10639/29773007?p_p_auth=fmSO65IP

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *