Czarownica Magdalena o ziołach, Dziki w kuchni

Cudowny chwast- rzeżucha łąkowa

Piękne, kwitnące łany rzeżuchy łąkowej można teraz spotkać na podmokłych, słonecznych łąkach. Delikatnym słodkim zapachem wabią subtelne, jasno różowe kwiaty. Falującymi na wietrze skupiskami Cardamine pratensis można rozkoszować się we Wrocławskim Parku Wschodnim. Za 2-3 dni będą im wtórować żywokosty lekarskie wybarwione na intensywny fiolet.

Rzeżucha łąkowa (Cardamine pratensis) jest bardzo smaczną rośliną. Jak prawie każdą wiosenną zieleninę można dodawać ją świeżą i pociętą na kawałki do twarożku, czy wiosennych sałatek oczyszczających. Świetnie komponuje się w nieco ostrzejszych potrawach, ponieważ sama ma lekko pieprzny smak. Dobrze smakuje też na kanapkach, właśnie wpadłam na pomysł takiej kwiecistej kanapki, jak tylko pojadę do domu na weekend to skoczę do gospodyni zza góry po świeżutki twaróg, robiony z mleka od szczęśliwej krowy, zmobilizuję mamę do upieczenia chleba na zakwasie i zrobię kwietne grzanki: chleb pokrojony na cicheńkie kromki, masełko, twarożek przyprawiony na ostro a na to kwiaty rzeżuchy łąkowej, stokrotki pospolitej, gwiazdnicy, czosnku niedźwiedziego, żółte płatki mniszka, kwiaty jasnoty purpurowej (może być tylko jako ozdoba) i niebieskie drobne kwiatuszki przetacznika perskiego lub ożankowego (nie pamiętam jaki mam w ogrodzie). Kwiatów wystarczy tylko po kilka sztuk a kanapki będą wyglądały pięknie! Może już jakiś bratek lub niezapominajka tez się tam zabłąka? Co powiecie na takie obżarstwo? Jak uda mi się zrealizować ten pomysł to z chęcią go opiszę.

Nasza dzisiejsza gwiazda świetnie wpływa na organizm, dzięki zawartości witaminy C, A,B,K, E oraz składnikom mineralnym (żelazo, jod i chrom) wpływa korzystnie na włosy, paznokcie i skórę. Poprawia pracę układu pokarmowego, obniża poziom cukru we krwi, zapobiega otyłości. Wspomaga odchudzanie, można ją dodawać do każdego posiłku np. do kanapek (trzeba tylko wykreślić: chleb, masełko i twarożek… tak w zasadzie z kanapek zostanie sałatka, ale tez dobra;))  a rano pić, wyciśnięty sok z pęczka ziela rozcieńczony szklanką wody.

Wyciąg z ziela lub odwar stosuje się przy nieżytach górnych dróg oddechowych a także przy zapaleniach pęcherza, odkaża drogi moczowe i jest mocno moczopędna (sprawdzone działanie).

Sok wyciśnięty z ziela stosuje się na skórę trądzikową i owrzodzenia. Na oparzenia można użyć maści z 4-6 g soku roztartego z 30g świeżego masła.

Rzeżucha łąkowa wchodzi w skład mojej ziołowej soli, ale o niej innym razem ;).

Źródła:

Augustyn-Puziewicz J., Kuźniewski E. „Przewodnik ziołolecznictwa ludowego”. PWN, Wrocław 1986, ISBN:83-01-04289-3

Łuczaj Ł. Dzika kuchnia. Wydawnictwo Nasza Księgarnia, Warszawa 2014. ISBN 978-83-10-12378-7

Mederska M. „Atlas roślin leczniczych”. Wydawnictwo SBM S. z o.o., Warszawa 2013, ISBN:978-83-7845-335-2

http://vitamarket.pl/n584-Rzezucha-lakowa.html

 

3 thoughts on “Cudowny chwast- rzeżucha łąkowa

  1. Właśnie się zastanawiałam co to mi rośnie co roku w trawie,a to rzerzucha ,cieszę się pozbieram i na kanapkę…
    Można ją suszyć…i stosować jako przyprawę,czy raczej po wysuszeniu nie będzie posiadała tych swoich prozdrowotnych właściwości?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *