Czarownica Magdalena o ziołach, Dziki w kuchni

Krwiściąg lekarski

Znany już w Starożytności krwiściąg lekarski, Sanguisorba officinalis swoją nazwę zarówno łacińską, jak i polską zawdzięcza swoim „zdolnością”. Od zawsze stosowany był w celu zmniejszenia i pozbycia się krwawienia-wewnętrznego i zewnętrznego.

Działanie:

Ma działanie silnie ściągające, przeciwkrwotoczne, przeciwbiegunkowe, przeciw wysiękowe, przeciw wrzodowe, przeciwłojotokowe, bakteriobójcze i bakteriostatyczne

Co zbierać?

Surowcem zielarskim jest ziele, które można zbierać wraz z brązowo-bordowymi kwiatami w lipcu i sierpniu oraz kłącze zbierane we wrześniu i październiku.

Gdzie znaleźć:

Krwiściąg lekarski jest dosyć popularny w Sudetach, na łąkach lekko podmokłych ale słonecznych jest go sporo. Często spotykany jest przy ciekach wodnych, na skraju mokrych lasów i na pastwiskach.

Kiedy stosować:

Krwiściąg znalazł zastosowanie we wszystkich stanach nadmiernego krwawienia, czyli w przypadku ran, krwawień wewnętrznych np. w macicy, jelitach, żołądku. Reguluje i ogranicza zbyt obfite krwawienie miesięczne- kobiety mogą pić z niego napary oraz zażywać kąpieli w wywarze. Wspomaga leczenie wrzodów oraz zmian skórnych wywołanych gronkowcem złocistym. Pomaga w przypadku, nieżytów żołądka i biegunek różnego pochodzenia-szczególnie u dzieci. Można go używać, gdy nadmiernie pocą nam się dłonie i stopy, w przypadku trądziku czy zapalenia spojówek i choroby oczu z ropą. Warto przykładać go i pić w przypadku opryszczki wargowej, pozwala na szybsze opanowanie obrzęku, ogranicza wysięg i zakażanie zdrowej skóry wirusem. To kolejny naturalny wspomagacz bujnych, pięknych włosów. Płukanki z naparu ograniczają przetłuszczanie się skóry głowy nadają blask, połysk i większą objętość fryzurze.

Zastosowanie kulinarne:

Młode liście smakują orzeźwiająco ogórkowo z lekkim orzechowym posmakiem. Można je zbierać do wiosennych sałatek i zup, ważne, by zbiór nastąpił przed okresem kwitnienia.

Zastosowanie florystyczne:

Pełne ciekawe kolorystycznie kwiaty świetnie się zasuszają. W wazonie ładnie wyglądają od kilku dni do około tygodnia. Ze względu na kolor świetnie nadają się do jesiennych kompozycji i bukietów.

Ciekawostki:

Nazywany był Barankami Matki Boskiej, czarną różą i czarnym zielem, święci się go na M.B.Z.

Krwiściąg lekarski jest rośliną żywicielską motyli z rodziny modraszkowatych. Sam cykl rozwojowy tych motyli jest bardzo ciekawy. Samica składa jajka właśnie w nie do końca rozwiniętych kwiatach krwiściąga-najlepiej gdy roślina jest młoda i o połowę mniejsza od innych kwiatostanów tego gatunku. Larwa, po wykluciu przez 2-3 tygodnie żeruje, zjadając części kwiatostanu, następnie po tym czasie larwa schodzi z rośliny i na glebie lub ściółce leży nieruchomo, wydzielając atraktory, które wabią mrówki wścieklice. W ten sposób imitują larwy mrówek, które uważają je za swój gatunek i zanoszą do mrowiska. Adoptuje się do nowych warunków w mrowisku, poprzez wydzielanie feromonów typowych dla konkretnego gatunku mrówek, co zapewnia jej nietykalność. W mrówczym domu dopiero zaczyna się prawdziwa wyżerka. Gąsienica pożera jaja i larwy mrówek, zwiększając swoje ciało niemal stukrotnie. Po nie całym miesiącu przepoczwarza się w ślicznego, niewielkiego motyla.

Źródła:

Łuczaj Ł., Kujawska M., Sosnowska J., Klepacki P. Rośliny w wierzeniach i zwyczajach ludowych – Słownik Fischera. PTL Wrocław , 2016. ISBN:978-83-64465-29-1

Mederska M., Mederski P. Atlas Dzikich Kwiatów. Kulinarne i lecznicze wykorzystanie kwiatów dziko rosnących, Wydawnictwo SBM Sp. z o.o., 2015. ISBN: 978-83-7845-868-5

http://www.luskiewnik.eu/monografie/sanguisorba.html

https://pl.wikipedia.org/wiki/Modraszek_telejus

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *