Czarownica Magdalena o ziołach, Leśny ludek

Majowy czerwony kapturek

Uwielbiam maj! Jest moim ukochanym miesiącem. W Sudetach dopiero teraz zaczynają kwitnąć jabłonie i mniszki, więc gdy pojadę na weekend do domu będę mogła znów cieszyć się ich widokiem. We Wrocławiu kwiaty na łąkach i trawnikach zaczynają się rozwijać i tworzyć swoją magię. Szkoda, że trawniki są tak szybko koszone:( Generalnie jestem za tym, żeby zamiast trawy w miastach rosło więcej kwiatów. Takie kwietne łąki, z rodzimymi gatunkami roślin przystosowanych do trudnych miejskich warunków, wyglądałyby przepięknie, pszczołowate też z chęcią by się nimi zainteresowały. Dzisiaj na spacerze weszliśmy w piękną, intensywnie zieloną paproć, można było poczuć się jak w bajce.

Zielone połacie pióropusznika strusiego, dopiero co rozpościerającego swoje liście są fantastyczne. Intensywny kolor zieleni, piękna, słoneczna pogoda sprawiła, że poczułam się jak Czerwony Kapturek w zaczarowanym lesie 😉

Do tego, oprócz zaklętego lasu, kilka kroków dalej można było cieszyć się kilkoma łąkami z delikatną i słodko pachnącą rzeżuchą łąkowa, mniszkiem pospolitym i żywokostem lekarskim, tuż przed rozkwitnięciem.

 

Żywokost lekarski
Rzeżucha łąkowa
Rzeżuchowa łączka

W końcu jedno, jedyne miejsce we Wrocławiu zupełnie mnie oczarowało. Mowa oczywiście o Wrocławskim Parku Wschodnim. Względna cisza, spokój, śpiewające ptaki i mało ludzi- z przyjemnością będę tam wracać o każdej porze roku.

Pióropusznik strusi

Kilka miesięcy temu na Instagramie rozpoczęłam swój cykl z dziko rosnącymi roślinami jadalnymi i leczniczymi. Jak co miesiąc w pierwszy jego dzień przedstawiam moją listę 10 takich roślin. Staram się trzymać planu i przybliżyć każdy gatunek, robiąc mu zdjęcie, opisując siedlisko oraz zastosowanie w kuchni, ziołolecznictwie czy florystyce. W kwietniu udało mi się opisać 7/10 chwastów, więc nie jest tak źle. Dzięki temu tworzę swój własny internetowy zielnik, bez uszkadzania osobników.   Poniżej moja nowa lista gatunków leczniczych i jadalnych

1. Przetacznik ożankowy

2. Podagrycznik pospolity

3. Lilak pospolity

4. Glistnik jaskółcze ziele

5. Żywokost lekarski

6. Jabłoń

7. Rzeżucha łąkowa

8. Jasnota purpurowa

9. Szczaw zwyczajny

10. Mniszek lekarski

Fotki większości roślin mam, więc od jutra zaczynam opisywanie! Tylko co wrzucić na pierwszy, majowy ogień? Może mniszek?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *