Według ptasich oczek (przetacznika ożankowego) można nastawiać zegarek, no może taki w którym godzinka rozbieżności nie robi różnicy, kwiaty rośliny otwierają się codziennie między godziną 8-9:00 rano.
Śliczne, delikatne ciemno niebieskie lub błękitne kwiaty tworzące kobierce w zaroślach, lasach mieszanych, na łąkach, ogrodach i przydrożach to zazwyczaj przetacznik ożankowy (Veronica chamaedrys), zadrzewione tereny lubi przetacznik leśny (Veronica officinalis natomiast brzegi rzek i wilgotne rowy porasta przetacznik bobowniczek (Veronica beccabunga). Do przetacznika ożankowego bardzo podobny jest przetacznik perski (Veronica persica), jednak jego kwiaty są dużo jaśniejsze (biało-błękitne) w porównaniu do niemal granatowego przetacznika ożankowego.
Przetaczniki są już praktycznie zapomniane i nie stosowane w zielarstwie. Kiedyś często stosowany był napar z kwitnącego ziela przy chorobach układu oddechowego- chrypce, zapaleniach gardła, kaszlu; chorobach układu pokarmowego, wspomagał trawienie, pracę żołądka oraz pobudza wydzielanie wewnętrzne, działał ochronnie na wątrobę, przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i silnie moczopędnie dzięki zawartości mannitolu. Zawiera liczne flawonoidy, kwasy fenolowe, garbniki, żelaza. Obecnie sok z przetacznika leśnego polecany jest osobom z podwyższonym cholesterolem, osobom przemęczonym psychicznie, pracującym umysłowo. Ponoć ma cudowne działanie wspomagające pamięć, uspokaja, poprawia koncentrację, czyli jest aktualnie idealnym ziołem dla mnie! A może by tak przetacznik napisał za mnie pracę magisterską, jak go ładnie poproszę :d Jutro specjalnie zboczę z trasy na Nordic Walking by uzbierać trochę ziela.
Niestety kwiaty przetacznika łatwo opadając, dlatego najlepiej zbierać go rano i od razu suszyć w temperaturze pokojowej w ciemnym pomieszczeniu lub wstawić go do wody by rozwinął kwiaty i użyć do ozdoby potraw. Suszone ziele przechowywać w ciemnym pojemniku bez dostępu światła. Dodatkowym atutem są okłady ze świeżego ziela na skronie w przypadku bólu głowy (może być też stosowany napar). Wywarem z rozgniecionego ziela wraz z kwiatami można tonizować trądzikową cerę oraz nacierać skórę głowy w celu wzmocnienia cebulek włosowych i obniżenia przetłuszczania włosów.
Źródła:
Paluch A. Świat roślin w tradycyjnych praktykach leczniczych wsi polskiej, Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego, Wrocław 1984
http://ecoblik.pl/przetacznik/przetacznik/