Przechadzając się po lesie korzystamy nie tylko z kojącej nerwy ciszy, świeżego powietrza, czy poprawiamy swoją kondycję po świętach, możemy zauważyć wiele ciekawostek.
Na dzisiejszym spacerze mama z uśmiechem zwróciła moją uwagę na jak to stwierdziła „sekretne życie drzew w praktyce”. Małego świerka wyrastającego z porośniętego mchem, spróchniałego pnia. Uroczy maluch jest o tyle ciekawy, że widać wczepione w stare drewno mocne, jeszcze cienkie korzonki. Ciekawe czy będzie w stanie przetrwać kilkanaście kolejnych lat?
W Polskich lasach dominują odnowienia sztuczne, czyli sadzenie sadzonek wyhodowanych w szkółkach leśnych. Praca nie jest łatwa szczególnie w górach- poczułam to już niejednokrotnie na własnej skórze, jednak od kilku lat leśnicy starają się wprowadzać więcej odnowień naturalnych.
Odnowieniem naturalnym nazywany jest samosiew, któremu często leśnicy nieznacznie pomagają stopniowo przygotowując cały drzewostan- korony drzew są mniej zbite, co sprzyja lepszemu obsiewaniu i kiełkowaniu. Dorodne drzewa w wieku rozrodczym wydają nasiona, które upadając na glebę kiełkują i wzrastają w sposób naturalny. Świeże odnowienia naturalne wyglądają w lesie jak szczecina u dzika- gęste, młode drzewa konkurują ze sobą o wodę i światło, wygrywa kilka najmocniejszych sztuk. Z całego dywanu świerków dorosłości doczeka może jedno czy dwa, najsilniejsze drzewo. Zaletą takiego powstawania nowego lasu- a raczej uzupełnianiu luk jest bardziej naturalny wzrost i dostosowanie drzewostanu do konkretnych lokalnych warunków środowiska. Głównym warunkiem do prowadzenia naturalnego odnowienia jest stan drzewostanu macierzystego- koniecznie musi być mocny, zdrowy i pełnowartościowy, by przekazać najlepsze geny młodemu pokoleniu.
W 2016 roku odnowienia naturalne stanowiły 14,1% z czego największym odsetkiem mogły się pochwalić nadleśnictwa na Dolnym Śląsku i w woj. warmińsko-mazurskim. W zeszłym roku wyprodukowano 759 mln sadzonek drzew i krzewów leśnych! A odnowienia wykonano na powierzchni 56 096 ha z czego 7912 ha stanowiły odnowienia naturalne (ROSLWP 2016). Taaak wiem bawię się w liczby, ale chyba to takie przedbiegi do rozpoczęcia w październiku studiów leśnych 😉 Zanosi się na to, że będę wieczną studentką, a przynajmniej do 40 😉
Źródła:
Tomaszewski K. Raport o Stanie Lasów w Polsce 2016, Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe, Warszawa czerwiec 2017
http://www.szczecinek.lasy.gov.pl/aktualnosci/-/asset_publisher/1M8a/content/sztuczne-czy-naturalne-odnowienie-lasu-/maximized
Wohlleben P. Sekretne życie drzew. Wydawnictwo Otwarte, Kraków 2016. ISBN 978-83-7515-187-9