Czarownica Magdalena o ziołach, Dziki w kuchni

Szczęśliwa koniczyna, czyli szczawik zajęczy

Wyobraźcie sobie lub wygooglujcie symbol czterolistnej koniczyny. Macie? Listki są zaokrąglone czy wcięte? Bardzo często koniczyna, szczególnie w symbolice mylona jest ze szczawikiem zajęczym (Oxalis acetosella).

Tymczasem, mój dzisiejszy bohater należy do zupełnie innej rodziny i ma szerokie, choć zapomniane zastosowanie w kuchni i ziołolecznictwie. Szczawik ma odwrotnie sercowate wcięte liście i śliczne białe kwiaty, przecinane fioletowymi żyłkami, a koniczyna jest zaokrąglona i ma charakterystyczny biały szlaczek, mniej więcej w połowie liścia.

Szczawik zajęczy można przyrządzać podobnie jak szczaw, dodawać do zup, sosów, dresingów, macerat mięs i sałatek. Ma sporą ilość witaminy C; kwasu szczawiowego, cytrynowego, bursztynowego; szczawianów i żelaza. Jest bogatym źródłem antyoksydantów. Surowe ziele, w postaci nalewek, czy napojów orzeźwiających można stosować w przypadku: gorączki, niestrawności, braku apetytu, zgagi (ponoć wystarczy tylko kilka surowych listów do pozbycia się zgagi), pleśniawek, zapalenia dziąseł, szkorbutu. Szczawik wzmaga detoksykację wątroby, wspomaga pracę serca (nalewka). Ja głównie dodaję go do wiosennych sałatek z dzikich roślin. Świeże listki i śliczne delikatne kwiaty, zerwane wprost z runa świetnie gaszą pragnienie na leśnych spacerach, są też składnikiem orzeźwiającej lemoniady.

Orzeźwiająca lemoniada

  • garść kwiatów i liści szczawiku zajęczego
  • łyżka miodu lipowego
  • kilka kostek lodu lub schłodzona woda

Ziele zalewamy wodą i odstawiamy na pół godziny do lodówki, by wzmocnić kwaskowaty smak można ugnieść listki. Następnie dodajemy miód i napój gotowy! Należy pamiętać, by przetwarzając szczawik, nie używać aluminiowych przyrządów (np. maszynka do mielenia) czy sztućców, ponieważ szybko z nimi reaguje, uwalniając glin.

Szczawika nie powinny spożywać osoby ze skłonnością do kamicy moczowej.

Wiadomości merytoryczne: http://rozanski.li/1707/szczawik-zajeczy-oxalis-acetosella-l-jako-srodek-leczniczy-i-pokarm/

Przepis na lemoniadę: własny

1 thought on “Szczęśliwa koniczyna, czyli szczawik zajęczy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *