Wyprawy

W poszukiwaniu wiosny

Od dzisiaj staram się, by mój umysł zgodnie z naturalnym cyklem biegł w stronę wiosny, chociaż w moim wnętrzu jeszcze zima, trzeba ruszyć ku słońcu 🙂 

Wiecie, że zaczął się intensywny czas zbierania poroży jeleni, szukajcie zrzutów nie płosząc zwierząt i nie ingerując zbytnio w naturę dziwnymi konstrukcjami. Niech zwierzęta pozostaną dzikie, a lasy, łąki i strumienie czyste…

Skoro o wiośnie mowa, ja już swoje poszukiwania rozpoczęłam w zeszłym tygodniu. Jak co roku udałam się do jednego z wrocławskich parków miejskich podejrzeć trochę wiosny.

Najwcześniejsze odzwierciedlenie tej pory roku, które zawsze mnie zachwyca to żółto-zielony dywan ranników zimowych (Eranthis hyemalis L.). Naturalnie rosną na południu Europy, żyzne i cieniste lasy liściaste Bałkanów, Południowej Francji i północnych Włoch pokrywają się, jaskrawym kobiercem jeszcze zimą. 

W Polsce są dosyć mało popularne, chociaż coraz częściej chętnie jest sadzona przez pszczelarzy, jako jeden z pierwszych pożytków dla pszczół. Miododajna roślina otwiera swoje kwiaty o około 9:00 rano i najpiękniej wygląda w przedpołudniowych promieniach słońca pomiędzy 10-12:00 godziną. Nektar z tych kwiatów to dla pszczół odpowiednik mojego słodkiego ciasteczka do kawy, zawiera do 72% cukrów, dlatego z chęcią zbierany jest przez owady. To dla nich taki wiosenny kopniaczek energetyczny. Piękny zapach, jaskrawy kolor i nektar kusi pszczoły, które chętnie zapylają kwiaty. 

W całej Europie gatunek ten uprawiany jest już od połowy XVI wieku, czasami przeprowadza się z ogrodów do wilgotnych lasów i zdziczały rośnie kilka lat. Takie rośliny nazywamy efemerofitami, zazwyczaj można je spotkać w pobliżu ogrodów, portów i stacji przeładunkowych roślin. 

Źródła:

  • Jacek Marcinkowski: Byliny ogrodowe. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 2002, 
  • Krystyna Rysiak, Beata Żuraw. The biology of flowering of winter aconite (Eranthis hyemalis (L.) Salisb.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *