Wyprawy

W poszukiwaniu wiosny

Od dzisiaj staram się, by mój umysł zgodnie z naturalnym cyklem biegł w stronę wiosny, chociaż w moim wnętrzu jeszcze zima, trzeba ruszyć ku słońcu 🙂 

Wiecie, że zaczął się intensywny czas zbierania poroży jeleni, szukajcie zrzutów nie płosząc zwierząt i nie ingerując zbytnio w naturę dziwnymi konstrukcjami. Niech zwierzęta pozostaną dzikie, a lasy, łąki i strumienie czyste…

Skoro o wiośnie mowa, ja już swoje poszukiwania rozpoczęłam w zeszłym tygodniu. Jak co roku udałam się do jednego z wrocławskich parków miejskich podejrzeć trochę wiosny.

Najwcześniejsze odzwierciedlenie tej pory roku, które zawsze mnie zachwyca to żółto-zielony dywan ranników zimowych (Eranthis hyemalis L.). Naturalnie rosną na południu Europy, żyzne i cieniste lasy liściaste Bałkanów, Południowej Francji i północnych Włoch pokrywają się, jaskrawym kobiercem jeszcze zimą. 

W Polsce są dosyć mało popularne, chociaż coraz częściej chętnie jest sadzona przez pszczelarzy, jako jeden z pierwszych pożytków dla pszczół. Miododajna roślina otwiera swoje kwiaty o około 9:00 rano i najpiękniej wygląda w przedpołudniowych promieniach słońca pomiędzy 10-12:00 godziną. Nektar z tych kwiatów to dla pszczół odpowiednik mojego słodkiego ciasteczka do kawy, zawiera do 72% cukrów, dlatego z chęcią zbierany jest przez owady. To dla nich taki wiosenny kopniaczek energetyczny. Piękny zapach, jaskrawy kolor i nektar kusi pszczoły, które chętnie zapylają kwiaty. 

W całej Europie gatunek ten uprawiany jest już od połowy XVI wieku, czasami przeprowadza się z ogrodów do wilgotnych lasów i zdziczały rośnie kilka lat. Takie rośliny nazywamy efemerofitami, zazwyczaj można je spotkać w pobliżu ogrodów, portów i stacji przeładunkowych roślin. 

Źródła:

  • Jacek Marcinkowski: Byliny ogrodowe. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 2002, 
  • Krystyna Rysiak, Beata Żuraw. The biology of flowering of winter aconite (Eranthis hyemalis (L.) Salisb.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *