Krwawnica pospolita (Lythrum salicaria) to zapomniane, pięknie kwitnące zioło. Najczęściej można ją znaleźć nad ciekami wodnymi, na wilgotnych łąkach i przy zbiornikach wodnych. Kwitnie od lipca/sierpnia do września, pokrywając rowy i brzegi jezior pięknymi kępami, różowych kwiatów zebranych w kłosy. Kiedyś była to roślina stosowana głównie przez kobiety przy nadmiernych krwawieniach miesiączkowych a także, przy krwotokach z nosa, wrzodach żołądka oraz w leczeniu niewielkich biegunek. Ma działanie przeciwkrwotoczne i ściągające.
Napary stosowano do płukania jamy ustnej przy krwawiących dziąsłach, aftach i wrzodzikach jamy ustnej, rozcieńczone napary można stosować na skórę trądzikową, łojotokową z rozszerzonymi porami. Świetnie działa na przetłuszczające się włosy, by ograniczyć łojotok należy zrobić wyciąg alkoholowy, 100g kwitnącego ziela świeżego lub suszonego zalać 150 ml wódki i odstawić na 7 dni. Uzyskany wyciąg zlać i przefiltrować. Dodawać do naturalnego szamponu w stosunku 2:1, stosować codziennie, szampon z krwawnicą powinniśmy trzymać nieco dłużej na głowie i dobrze wmasować go w skórę. Ograniczy to przetłuszczanie się włosów, nada im ładny połysk i elastyczność. Krwawnica zawiera garbniki (ok. 5%), glikozydy, fenolokwasy , flawonoidy, antocyjany.
Krwawnica często sadzona jest przy sztucznych oczkach wodnych i wilgotnych częściach ogrodów, najbardziej okazale kwitnie w półcieniu, w słońcu pędy są nieco mniejsze i mniej okwiecone. Zerwana do wazonu utrzymuje trwałość do około 5-7 dni, jednak należy ją zaparzyć. Czyli do 80-90 stopniowej wody zanurzyć końce pędów przez około 10 s, aż przestaną pojawiać się bąbelki w wodzie. A następnie szybko zanurzyć całą roślinę w zimnej wodzie i pozostawić tak na 5 min. Technika ta pozwala na odetkanie tkanki przewodzącej roślin i przedłuża żywotność ciętych, polnych kwiatów.
Źródła: