Czarownica Magdalena o ziołach

Czysty szkarłat

Koniec maja i czerwiec to niezaprzeczalny czas kwiatów polnych. Najpopularniejsze z nich delikatne maki polne (Papaver rhoeas) znów czerwienią się wśród zbóż. Często można je spotkać wśród upraw ekologicznych, obrzeżach pól czy nieużytkach. Chociaż mak trafił na tereny Polski w okresie neolitu, czyli około 5 tys. lat p.n.e jego rodzimym terenem występowania były kraje Morza Śródziemnego. 

 

Co zawiera:

Mak polny zawiera alkaloidy z grupy papawerubiny, antocyjany,związki śluzowe i sole mineralne. Nie zawiera opium! 

 

Zastosowanie:

Kulinarne: dżemy, nasiona, olej, gotowane liście można spożywać z tartami, zupami, pizzami itp. Zastosowanie w lecznictwie głównie napary w stanach zapalnych jamy ustnej i gardła. Często używane były na kaszel, ból gardła czy chrypkę. Napary i odwary podawano przy bezsenności, nadpobudliwości czy biegunce. Jeszcze w XX wieku z niedojrzałych makówek gotowano wywar i podawano noworodkom, by spokojnie spały w trakcie pracy matek w polu. 

Ciekawostki:

Maki używane były do barwienia tkanin na purpurowo. Do tej pory używa się ich płatków do podbarwienia i aromatyzowania win i napojów. Można z niego wytworzyć czerwony atrament.

Makom można przedłużyć życie w wazonie za pomocą tzw. zaparzania. Czyli koniec łodyżki kwiatu należy zanurzyć na kilka sekund do prawie wrzątku a następnie całą roślinę umieścić w kuwetce z  chłodną wodą- w ten sposób pozbywamy się bąbelków powietrza w łodydze, które blokują pobieranie wody. Najpiękniejsze bukiety są z kwiatów polnych, polecam zebrać maki, chabry i jastruny właściwe  a piękny sielski bukiet gotowy jest w kilka minut.

 

Źródła:

  • Kalemba-Dróżdż M. Jadalne kwiaty. Wydawnictwo Pascal, Bielsko-Biała 2016. ISBN 978-83-7642-703-4
  • Mederska M i Mederski P., Atlas Dzikich Kwiatów, Kulinarne i lecznicze wykorzystywanie kwiatów dziko rosnących. Wydawnictwo SBM Sp. z o.o. Warszawa 2015
  • Strzelecka H., Kowalewski J., Encyklopedia zielarstwa i ziołolecznictwa, PWN, Warszawa 2000, ISBN 83-01-13132-2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *