Zastanawiałam się kiedyś, dlaczego tak często obok kapliczek, krzyży, kościołów, pomników i starych dworów często rosną lipy. Oczywiście jest to drzewo długowieczne, bo potrafi dożyć około 1200 lat, jednak zakorzeniony pozytywny stosunek do tego drzewa tkwi u Słowian i ich potomków od wieków. Lipa była świętym drzewem Słowian, poświęcona Światowidowi lub Ładzie, bogini miłości i piękności, uważana jest do tej pory za dobre i pozytywnie wpływające na ludzi drzewo.
Wedle dawnych wierzeń posadzenie lipy obok domostwa miały przynosić szczęście i dobrostan dla ludzi je zamieszkujące i okolice. Ślad dawnej czci oddawanej roślinie objawia się do tej pory właśnie w kapliczkach i krzyżach wieszanych bardzo często na tych drzewach. Wierzenia ludowe mówią o tym, że lipa chroni przed złymi duchami i czarownicami, w niektórych częściach Polski starsze osoby twierdzą, że w pniach tych roślin mieszka biała pani, która czasami ukazuje się ludziom w potrzebie i przychodzi im z pomocą a inni, że jest to letnia rezydencja Matki Boskiej. Wierzą również, że w lipę nigdy nie uderzy piorun, a drzewo odgania diabła, który zamienia się w smołę. Delikwenta tego można związać tylko sznurem z łyka drzewa i zmusić do usługiwania. Ścięcie lipy może przynieść na drwala nieszczęście a nawet śmierć. Na Śląsku ponoć rosną lipy, które gdy się je natnie krwawią a ich ścięcie takiego drzewa przyniesie nieszczęście na całą okolicę.
Lipa kojarzona jest z drzewami kobiecymi, to symbol płodności, łagodności, pokoju której kwiaty dają ogromną ilość miodu i moc leczniczą. Uważa się, że przebywanie wśród lip dodaje energii, uspokaja nerwy, łagodzi kłótnie i niesnaski. Najważniejsze jest to, że bez względu na czasy i kulturę drzewo to zawsze było uważane za pozytywne i sadzono je blisko domostw i ważnych miejsc. I może coś w tym jest, patrząc na pokrój lipy zatopionej we mgle faktycznie widać łagodność gałęzi i okrągłe kształty korony. Lipę lubię najbardziej zimą, właśnie za ten charakterystyczny kształt nie do pomylenia z innymi drzewami.
Źródła:
Głosik J., W kręgu Światowida, Krajowa Agencja Wydawnicza, 1979 Warszawa
Łuczaj Ł., Kujawska M., Sosnowska J., Klepacki P. Rośliny w wierzeniach i zwyczajach ludowych – Słownik Fischera. PTL Wrocław , 2016. ISBN:978-83-64465-29-1