W górach, nad potokami właśnie bieli się lepiężnik biały (Petasites albus). To bardzo dobry czas na odróżnienie go od łopianu ;). Latem wielkie liście porastające brzegi cieków wodnych często są mylone. Liście lepiężnika są jednymi z największych liści, jakie rozwijają nasze rodzime rośliny. Gdy nie mamy kaptura w kurtce, czy parasola mogą się sprawdzić jako przeciwdeszczowe kapelusze. Chronią całą głowę przed deszczem i mogą stanowić prowizoryczny parasol, gdy złapie nas deszcz w lesie. W klimacie umiarkowanym sporych liści używamy by uniknąć mokrej głowy i zapalenia zatok, za to grecy woleli osłonić się nimi przed słońcem. Stąd jego łacińska nazwa oznaczająca parasol przeciwsłoneczny.
Białe, bardzo ciekawe męskie kwiaty lepiężnika w słońcu wydzielają mało przyjemny zapach. Podobnie liście, chociaż dla mnie jest to zapach dosyć przyjemny, choć nieco drażniący. Roślina jest dwupienna-mi udało się wyhaczyć tylko osobniki męskie. Lepiężniki są bardzo charakterystycznymi gatunkami w górach, rosną w wilgotnych, cienistych miejscach- zapach ich liści kojarzy mi się z dzieciństwem. Kiedyś z moją przyszywaną babcią, latem, po deszczu szłam drogą po której obu stronach pyszniły się ogromne liście. Niemrawe słońce wychodziło po burzy i pięknie przeświecało przez korony drzew, a zapach mokrego asfaltu mieszał się z dobrze rozpoznawalnym zapachem lepiężników. To jedno z „tych” wspomnień do których, jako dorosła osoba tęsknię i które mi przypominają, jakie wspaniałe i beztroskie miałam dzieciństwo 🙂
Ponoć kuzyni lepiężników białych- lepiężniki różowe powinny się znaleźć w apteczce każdej osoby cierpiącej na migrenę. Wywar z ich liści i kłączy łagodzi jej objawy dużo lepiej niż niejeden syntetyczny lek przeciwbólowy. Kwiaty obu gatunków rozwijają się bardzo wcześnie, bo już w marcu i stanowią świetny pożytek dla pszczół. Nie każdy jednak kojarzy ogromne liście z pierwszym jedzonkiem pszczołowatych.
Gdy nastanie lato i liście się dobrze rozwiną wstawię zdjęcia porównawcze lepiężnika i łopianu, dla lepszego rozróżnienia obu roślin.
Źródła:
http://www.edunauka.pl/biochmigrena.php
https://pl.wikipedia.org/wiki/Lepi%C4%99%C5%BCnik_r%C3%B3%C5%BCowy
https://www.miesiecznik-pszczelarstwo.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=320:lepinik-cenny-poytek-wczesnowiosenny-042017&catid=18:rok-2017&Itemid=26