Czarownica Magdalena o ziołach, Dziki w kuchni

Zwiastuny wiosny

Tęsknicie za wiosną? Ja już trochę tak. Wrocławska zima to takie szare byle co ani zima ani wiosna. Jednak tutaj chyba najwcześniej w całej Polsce można zaobserwować pierwsze oznaki wiosny. Pierwsze kwiaty, które spotkałam w tym roku to ranniki zimowe. Kwitły w Parku Słowackiego już 13 lutego! Tymczasem na Podhalu i w Karpatach było grubo ponad metr śniegu:d

Ranniki zimowe ( Eranthis hyemalis)

Pierwszymi oznakami zbliżającej się wiosny są zazwyczaj kwiaty na drzewach, mam na myśli oczywiście te wiatropylne np. leszczyny czy brzozy. Leszczynowe kotki, czyli kwiatostany męskie zaczną pylić lada chwila, a pewnie w słonecznych miejscach już zaczęły.

Zastosowanie:

Tuż przed intensywnym zażółceniem można je jeść na surowo na spacerze, zrobić z nich chrupiącą przekąskę, smażąc w cieście naleśnikowym z przyprawami, usmażyć leszczynowe placuszki lub ususzyć na napar. Napar z 1,5 łyżki leszczynowych kotków zalany wrzątkiem działa lekko ściągająco i przeciwwysiękowo, można go stosować w trakcie menopauzy- reguluje zaburzenia hormonalne i związane z nimi dolegliwości np. bezsenność czy problemy skórne. Kwiatostany męskie są pełne pyłku, który zawiera sporo białka, flawonoidy, alantoinę, triterpeny i fitosterole, kiedyś stanowiły pokarm głodowy na przednówku- dodawano je rozdrobnione do mąki i wypiekano placuszki i podpłomyki. Obecnie można je wykorzystać na różne sposoby np. dodawać niewielkie ilości do muesli, jogurtu, sałatek owocowych, własnoręcznie pieczonych batoników itp.

Uwaga!

Zawsze należy pamiętać by niewielką ilość spróbować wcześniej i w ten sposób sprawdzić, czy nie mamy odczynu alergicznego. Pyłek roślin wiatropylnych jest często silnym alergenem i nawet osoby, które nie skarżą się na alergię wziewną mogą mieć reakcję alergiczną w przypadku podania alergenu drogą pokarmową.

Pierwszymi objawami jest szczypanie w ustach, nieprzyjemny smak, katar, drapanie w gardle i zatokach. Zjedzenie alergenu w większych ilościach może prowadzić do opuchnięcia czy nawet zasłabnięć.

Jutro na spacerze zbiorę kilka kotków i zrobię je na ostro w cieście naleśnikowym, jestem bardzo ciekawa takiej przekąski. Ostatnio, gdy byłam w domu spróbowałam niewielkiej ilości kotków na spacerze i nie miałam żadnych objawów alergii, ale tacie naszemu domowemu alergikowi raczej ich nie podam. Jeśli wyjdą smaczne z chęcią podzielę się przepisem 😉

Źródła:

http://pinkcake.blox.pl/2015/03/Herbatka-z-kwiatostanow-leszczyny.html

W poszukiwaniu wiosny

http://1000roslin.pl/leszczyna-meskie-paczki-kwiatowe/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *