Wiecie jakiego gatunku jest ta siewka? Wstyd się przyznać, ale ja też nie wiedziałam, aż do ostatniego rodzinnego spaceru w święta. W niedzielę postanowiliśmy spalić nadmiar świątecznych kalorii na długaśnym spacerze, idąc przez las zaciekawiła mnie ta roślinka:
Zapytałam więc mamy (mojego guru od roślin) co to za chabaź, Mam ze zdziwieniem (że jak to mogę nie wiedzieć) stwierdziła oczywistą oczywistość, to siewka buka pospolitego!
W sumie nie ma co się dziwić, bo buk porządnie obradza co 10 lat, tak by znaleźć pojedyncze siewki, co około 2 lata, więc rzadko spotykałam na swojej drodze małe drzewka. W tym roku jest wyjątkowe zatrzęsienie maluchów, więc zeszły był udany pod względem jakości nasion.
Malutkich buczków nie znajdziecie na otwartej przestrzeni, chyba, że wykiełkują jako owoc jesiennych zapasów wiewiórek, jednak zazwyczaj kryją się w cieniu korony opiekuńczych rodziców. Padający śnieg nieco przyhamował zapał młodzików, jednak ja za te wszystkie sieweczki trzymam kciuki, niech się ładnie zakorzenią i za jakiś czas niech wypuszczą pierwsze listki. Obecnie można zaobserwować liścienie, czyli liście powstające po wypuszczeniu pędu. Liścienie pełnią funkcję asymilacyjną, umożliwiającą rozwój młodemu bukowi tuż po wykiełkowaniu. Ich liczba jest ściśle określona i stała w grupach systematycznych roślin, kiedyś stanowiła o podziale na dwa taksony roślin okrytonasiennych: jednoliściennych i dwuliściennych. Jak się można domyślić buk zaliczany jest do tej drugiej grupy.
Dorosłe i podrośnięte drzewa przygotowują się do wypuszczenia nowych liści. Niektóre drzewa mają je całkiem spore. Buk, rozwija je dosyć późno, bo na przełomie kwietnia i maja, pewnie nie lubi wiosennych przymrozków i opadów śniegu, nawet tak małych jak wczoraj. Na zdjęciu mój ulubiony buk, który rośnie na drodze moich częstych spacerów. Wczesną jesienią dostarcza sporą ilość owoców, czyli orzeszków buczynowych, są pożywieniem dla ptaków, gryzoni i materiałem nasiennym do szkółki leśnej. Orzeszki są jadalne, jednak ze względu na zawartość faginy, w dużych ilościach mogą mieć działanie halucynogenne.